Termín embosovaná platební karta zná dnes téměř každý. Jedná se o platební kartu, na kterou je metodou takzvaného embossingu vyraženo její číslo, doba splatnosti a také jméno majitele. Tato karta vám při běžném platebním styku přinese mnohá zjednodušení. Banky ji dnes vydávají standardně. Alternativou k embosované platební kartě je karta elektronická.
Jak funguje embosovaná platební karta
S touto platební kartou můžete platit téměř kdekoliv. Jestliže obchodník nemá elektronický terminál, ale používá tzv. žehličku – imprinter, platba projde bez problémů. S běžnou elektronickou kartou by tato transakce neprošla.
Embosovanou kartu během platby vložíte do žehličky, vytiskne se vám účtenka a tu podepíšete. Platby na vysoké částky je někdy nutné telefonicky ověřit. Většinou je však limit u obchodníků velkorysý a není to potřeba.
Proč chtít po své bance embosovanou platební kartu? Ačkoliv je tato karta dražší, lze ji používat na více místech než běžnou elektronickou kartu. Máte tedy jistotu, že vám bude fungovat například na cestách do zahraničí, kde určitě nechcete, aby se objevily problémy při placení. Mezi nevýhody embosované platební karty patří kromě vysoké ceny také snadnější možnost zneužití, a to dokonce i po nahlášení její ztráty.
Embosované karty v Čechách
V Čechách mezi nejčastější embosované platební karty patří karty VISA Classic a MasterCard Standard. V tuzemsku nezáleží na tom, jakou z těchto karet si pořídíte. Pokud se však chystáte na cestu do zahraničí, doporučujeme si ověřit, zda jsou dostupné bankomaty pro danou asociace a že tyto karty obchodníci bez problémů přijímají. Kromě značky karty hraje roli také její model. Většina bank nabízí různé typy prémiových platebních karet, které často nesou označení Gold, Silver či Platinum. I ty však dnes už bývají embosované.
Kromě nejčastějších karet značek VISA či MasterCard se výjimečně setkáte s kartami Diners Club, JBC nebo AMEX, které jsou primárně určeny pro bonitnější klienty.
Embosované karty se dnes běžně vydávají jako “hybridní”. Jsou opatřené magnetickým proužkem, nacházejícím se na zadní straně. V něm jsou uloženy údaje o kartě a držiteli, které jsou důležité například při výběry z bankomatů. Není na něm však uložen PIN, jelikož data zde nejsou tak dobře zabezpečena jako na čipu. Čipová technologie umožňuje využívání takzvaných offline transakcí. V současnosti se obě metody kombinují.