Dostatečně velkou finanční rezervu by měla mít vytvořenou každá domácnost. Jedná se o peníze, které máte k dispozici v případě nějaké nečekané životní situace – pokud například dlouhodobě onemocníte, ztratíte zaměstnání nebo když dojde k ekonomickým změnám. I když nemáte příjmy, tak výdaje samozřejmě platit potřebujete. Finanční rezerva vám tak zajistí mnohem klidnější spaní.
Jakou máte finanční rezervu?
Průměrná výše finanční rezervy nejde nijak vysledovat. Každá domácnost má totiž specifickou finanční rezervu, jelikož je závislá na mnoha individuálních faktorech. Než začnete spořit, položte si otázky jako:
Jak vysoké měsíční výdaje musí finanční rezerva pokrýt?
Jaké mám nyní úspory?
Jak dlouho potřebuji, aby mi finanční rezerva vydržela?
Za jak dlouho ji chci mít vytvořenou?
Jsou zde však některá obecná doporučení, kterými se můžete při tvorbě řídit.
Hlavní principy finanční rezervy
Při tvorbě rezervy vycházejte ze dvou zásadních principů. Zaprvé tvořte rezervu přibližně 10 % svých příjmů. Zadruhé ji udržujte likvidní (ideální například na spořícím účtu, kam máte libovolný přístup), abyste peníze mohli kdykoliv využít. Spořící účty jsou většinou bez poplatků a mají i nějaké minimální úročení, takže nebudete ztrácet, ale uložená částka se vám bude postupně zhodnocovat.
Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá finanční rezerva
Finanční rezerva by měla být primárně určena na negativní ekonomický vývoj a na nepředvídatelné události v rodině. Pomůže vám vyhnout se existenčním problémům. Měla by být ve výši přibližně půlročního obratu rodinného rozpočtu. Pokud tedy měsíčně utratíte 40 000 Kč, tak potřebujete finanční rezervu ve výši 240 000 Kč.
Jestliže máte měsíční příjem 30 000 Kč, tak každý měsíc uložíte 3 000 Kč a požadovanou částku naspoříte za cca 6,5 roku. Finanční rezerva je tedy běh na dlouhou trať. Nevadí, když v nejbližších měsících nedosáhnete její plné výše. Vždy byste však měli držet alespoň nějaké úspory, protože nikdy nevíte, do jaké situace se dostanete a na co budete peníze potřebovat.
Jde to i bez půjčky
Dostatečná finanční rezerva vám tak může nahradit i různé krátkodobé půjčky, protože je díky naspořeným prostředkům v případě krizové situace nebudete potřebovat. Pokud držíte dlouhodobou rezervu, může posloužit třeba i pro financování nového automobilu či na vybavení do domácnosti.