Termínované vklady jsou stále velmi oblíbeným spořícím produktem. V čem spočívají jejich výhody a nevýhody? Mohou poskytnout poměrně zajímavou odměnu ve formě vyššího úroku v porovnání se spořícími účty, pokud své peníze necháte po dostatečně dlouhou dobu uložené v bance. Termínovaný vklad má úrokovou sazbu sjednanou předem, může být fixní nebo variabilní.
Co to je termínovaný vklad
Jedná se o druh účtu, na němž vám banka garantuje zhodnocení. Doba sjednání je na několik měsíců až let. Zpravidla platí, že se vzrůstající dobou uložení peněz roste také úrok, který od banky získáte. Během úročení nemůžete termínovaný vklad navýšit nebo z něj vybírat. Pokud byste tak učinili, došlo by k porušení sjednané smlouvy a vy byste tak o své peníze mohli přijít.
Druhy termínovaných vkladů
V nabídce bank se můžeme setkat se dvěma typy termínovaných vkladů. Ty první se označují za jednorázové účty. Zde se sjedná doba uložení finančních prostředků a jakmile skončí, může s nimi vlastník nakládat dle vlastního uvážení. Druhým typem je cyklický účet, který čítá několik cyklů. Po uplynutí prvního cyklu vám bude nabídnut cyklus druhý s novou úrokovou sazbou. Hned jakmile je termínovaný vklad volný, může s ním vlastník manipulovat dle vlastního uvážení.
U některých bank si můžete zvolit kromě sazby fixní také sazbu variabilní. To znamená, že během spoření není úroková sazba stále stejná, ale mění se. Jestliže se pro tuto sazbu rozhodnete, nezapomeňte na konci období provést její vyhodnocení, abyste zjistili, zda se vám vyplatila.
Úrok u termínovaného vkladu
Každý zájemce o tento spořící produkt, jistě shání termínovaný vklad s nejvyšším úročením. To je však velmi individuální, závislé nejen na samotné bance, ale také na aktuální situaci na finančním trhu. Ze srovnání termínovaných vkladů vyplývá, že aktuálně nejvyššího zhodnocení dosahují termínované vklady kolem 3 %.
Úročení může být rozděleno nejen podle let či měsíců, ale i dle částky, kterou se rozhodnete vložit. Banka má stanovenou minimální výši, maximálně nebývá vklad limitovaný. Obvyklá minimální výše se pohybuje od 1 000 do 100 000 Kč. Jedná se o produkt, který mohou využívat soukromé osoby, podnikatelé živnostníci i větší firmy pro zhodnocení svých finančních prostředků.
Srovnání termínovaných vkladů pro roky 2015 a 2016
Termínované vklady byste měli srovnávat nejen podle jejich úroku, ale i dle dalších aspektů. Je například potřeba si v bance zřídit ještě běžný účet a přístup do internetového bankovnictví? Pojí se s termínovaným vkladem nějaké další poplatky?
Aktuálně nabízí velmi zajímavý termínovaný vklad Evropsko-ruská banka, konkrétně se jedná o produkt ERB Termínovaný vklad FIX s úrokem 2 % v prvním roce a 2,3 % ve druhém roce spoření. Zajímavé produkty nabízejí také finanční instituce J&T banka, Artesa nebo spořitelní družstvo Peněžní dům.
Ze známějších společností poskytuje termínovaný vklad za zajímavých podmínek například Zuno Bank, Sberbank nebo Equa bank. Jedná se však o produkt, který naleznete v nabídce téměř každé banky.
Rozhodnutí, zda jí na rok či dva svěříte své prostředky, je pouze na vás. Termínovaný vklad je sice výhodnější než běžný spořící účet, to ale především proto, že ke svým penězům nemáte přístup. Jinak jsou úroky obecně celkem nízké, že sotva pokrývají inflaci.