Krátkodobé úvěry, které slouží k překlenutí nedostatku finančních prostředků po dobu maximálně jednoho roku, se řadí ke stále využívanějším produktům v nabídkách bank i soukromých finančních společností. Jedná se především o kontokorentní úvěry – povolené přečerpání běžného účtu, kreditní karty. Dále také přicházejí v úvahu různé krátkodobé půjčky. Poradíme vám, jak si sjednat výhodný krátkodobý úvěr.
Proč si (ne)sjednat krátkodobý úvěr?
Ještě před sjednáním tohoto typu úvěru si dobře promyslete, zda ho opravdu potřebujete. Každý měsíc máte k dispozici nějaké finanční prostředky, které by vám měly při správném hospodaření vystačit. Jestliže však hospodaříte neekonomicky a vaše výdaje jsou vyšší než příjmy, tak se samozřejmě bez úvěru neobejdete, obzvlášť pak tehdy, když nemáte vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.
Výhody a nevýhody
Výhodou je poměrně rychlé schválení krátkodobého úvěru, kdy potřebné finanční prostředky máte k dispozici již během několika pracovních dnů. Nevýhodou může být vysoká úroková sazba a vysoké RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Banka vám tedy krátkodobě půjčí, velkou část peněz si však vezme na úrocích a na poplatcích.
Jestliže potřebujete úvěr na úhradu svých běžných výdajů, určitě se pokuste ve svých výdajích udělat větší pořádek a omezit je, pokud to jde. Když si totiž sjednáte krátkodobou půjčku nebankovního charakteru, může po vás dlužné peníze pak poskytovatel i tvrdě vymáhat.
Úroky a poplatky u krátkodobých úvěrů
Žádný úvěr není zadarmo. U dlouhodobého úvěru vám banka dá sice nižší úrokovou sazbu, když se ale podíváte, kolik peněz na úrocích přeplatíte, nezaručujeme, že na vás nepůjdou mdloby. U krátkodobého úvěru nemusí poplatky vypadat tak děsivě, než si ale spočítáte, kolik procent z vaší jistiny vlastně představují. U kontokorentního úvěru jsou standardem úroky v rozmezí od 15 až 25 % ročně z dlužné částky. Dále platíte například poplatek za využívání tohoto úvěru, který činí pár desítek korun měsíčně.
Kde si sjednat krátkodobý úvěr
Jestliže hledáte výhodný krátkodobý úvěr, určitě se nejprve obraťte na banku, v níž máte vedený svůj běžný účet. Ta by vám totiž ze všech bank měla nabídnout nejzajímavější podmínky, jelikož má přehled o vašich finančních prostředcích a snáze se dopracuje vaší bonity. U banky se asi nejvíce vyplatí sjednat si kontokorent ke svému běžnému účtu. Ale využívat ho jen tehdy, když peníze opravdu potřebujete – to znamená nechodit do mínusu zbytečně.
Jako zajímavá alternativa se k němu nabízí kreditní karta. Tu si rovněž můžete vyřídit ve své bance nebo také u soukromé finanční společnosti. Na trhu lze vybírat z několika typů kreditních karet a každá z nich přináší nějaké výhody. V porovnání s kontokorentem je u kreditní karty bezúročné období, během kterého můžete vypůjčené peníze vrátit, aniž byste platili nějaké úroky.
Využíváte nějaký krátkodobý úvěr? Nebo uvažujete o jeho sjednání? O své názory a zkušenosti se můžete podělit pod článkem.