Spořící produkty zaměřené na nejmenší ratolesti nabízí dnes celá řada bank a záložen. Pokud řešíte, jak nejlépe spořit svým dětem, připravili jsme pro vás pár tipů, které vám mohou pomoci s tímto zásadním rozhodnutím. Spoření pro děti by mělo mít dlouhodobý charakter, protože ho uzavíráte nejméně na 10, 15 nebo i 20 let.
Jaké je nejlepší spoření pro děti?
Na tuto otázku ani mezi finančními experty nenaleznete jednoznačnou odpověď. Schodují se však v tom, že ušetřit svým dětem nějaké prostředky rozhodně není na škodu. Takové peníze se následně dají využít na studia, na bydlení nebo dle konkrétní situace. Začít spořit pro děti se vyplatí co nejdříve, jelikož pak samozřejmě ušetříte maximum prostředků, aniž byste museli měsíčně odvádět velmi vysoké částky.
Stavební spoření pro děti
Jedná se o zajímavý finanční produkt se státním příspěvkem, který umožní rodičům, aby dětem spořili a zároveň jim vytvářeli příležitost pro financování budoucího bydlení. Jedinou nevýhodou stavebního spoření je v tomto ohledu delší časový horizont, kvůli kterému nebude na maximum využíváno jeho efektů. Stavební spoření tedy můžete zvážit i v pozdějším věku.
Spořící účty
Spořící účty nepředstavují příliš výhodný a žádaný produkt. Stačí totiž nahlédnout do nabídky bank, abyste se přesvědčili, že úrokové sazby jsou tak nízké, že sotva pokrývají inflaci. Ke dlouhodobému uložení finančních prostředků tak spořící účty vhodné nejsou, jelikož zde peníze příliš nezhodnotíte, spíše jen zabráníte, aby ztrácely svou hodnotu.
Životní pojištění se spořením
Názory odborníků se různí i na tzv. pojištění se spořením. Zde je potřeba si uvědomit, že platíte spíše pojistku než spoření. Při výběru peněz se tedy můžete divit, že se jich na účtě pojišťovny nachází mnohem méně, než kolik jste do produktu investovali. Navíc tento produkt pro své dítě uzavřete například na 40 let a peníze tedy budou dostupné až v dospělosti. Pokud bude chtít pojištění se spořením jakkoliv upravit, půjde to jen velmi obtížně, protože pojišťovny v tomto ohledu často nejsou příliš ochotné.
Investice
Mnoho expertů se shodne na názoru, že se vyplatí peníze investovat do akcií nebo dluhopisů. Na tuto problematiku je však potřeba vyhledat pomoc odborníka. Rozhodně do této oblasti neinvestujte samy, pokud se v cenných papírech neorientujete. Mohou vám totiž přinést nejen zajímavé zisky, ale také vás mohou o prostředky připravit. Konzervativní investice se pojí sice s menšími zisky, pro delší spoření ale mohou být zajímavé.
Vkladní knížky a termínované vklady
Jedná se o produkty, které se standardně nacházejí v nabídce českých bank. Vkladní knížky již mnoho expertů označilo za zastaralé. Sice přinášejí jenom minimální zhodnocení, jejich vklady jsou však 100% pojištěné státem. O něco lepší zhodnocení přinesou termínované vklady. Jsou však i více rizikové.
Jestliže si v nabídce spořících produktů pro děti nevyberete a nepodaří se vám tedy najít ten nejvýhodnější, investujte peníze do svého vlastního finančního vzdělání a do oblastí, které zlepší životní úroveň celé vaší rodiny, abyste prostředky měli k dispozici tehdy, až je bude vaše dítě v dospělosti potřebovat.
Využíváte některý z těchto produktů? Jste s ním spokojeni? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem.