Příkaz k úhradě představuje nejběžnější způsob bezhotovostního převodu finančních prostředků. Provádí se z běžného účtu, kdy ho zadáte ve svém bankovnictví a peníze se převedou na účet příjemce. Nejčastěji se příkaz k úhradě využívá vnitrostátně, jelikož zaslání platby do zahraničí vychází draze. Některé banky za výhodnějších podmínek realizují platby na Slovensko. Příkaz k úhradě musíte zadat ve své bance, v níž máte vedený běžný účet. Nejsnadnější je zadání příkazu prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Alternativou je vyplnění příkazu osobně na pobočce banky.
Jak dlouho trvá bankovní převod
Rychlost provedení příkazu k úhradě je individuální. Banky mají povinnost připsat peníze na účet příjemce nejpozději do konce následujícího pracovního dne po okamžiku přijetí platebního příkazu. Záleží samozřejmě i na tom, kdy peníze z vaší banky odejdou.
Některé banky je odesílají třeba jenom v ranních hodinách, jiné i během dne. Podobné to je i s připisováním plateb. Nejrychlejší jsou bankovní převodu v rámci jedné banky. Tam se příkaz k úhradě většinou realizuje totiž okamžitě.
Povinné náležitosti příkazu k úhradě
Příkaz k úhradě má několik náležitostí, bez nichž platba z vašeho účtu neodejde. Musí se vyplnit bankovní spojení plátce a příjemce. Pokud realizujete příkaz k úhradě, tak jste na straně plátce a v internetovém bankovnictví stačí vybrat účet, ze kterého chcete, aby peníze odešly, pokud jich využíváte více. U bankovního spojení příjemce nezapomeňte zadat také předčíslí účtu a kód banky. Bez těchto náležitostí nebude převod správně realizován.
Další povinnou náležitostí je částka a měna převodu. Pokud platbu realizujete v Čechách, bude se pravděpodobně jednat o české koruny. Jestliže příkaz podáváte v papírové formě, musíte ho ještě podepsat dle podpisového vzoru. V bankovnictví stačí zadat kód, který dorazí na váš mobilní telefon a platba se provede v nejbližším možném termínu.
Další náležitosti příkazu k úhradě
Mezi volitelné náležitosti, které můžete a nemusíte u příkazu k úhradě vyplnit, patří například datum splatnosti (jestliže ho neurčíte, bude příkaz realizován okamžitě), dále konstantní, variabilní nebo specifický symbol. Tyto symboly se využívají pro identifikaci platby a vyplatí se zkontrolovat podklad k platbě, zda je máte či nemáte použít. Nejčastěji se používá variabilní symbol – často se jedná například o číslo faktury nebo objednávky.
Jednorázový, trvalý nebo hromadný příkaz k úhradě
Jednorázový příkaz k úhradě se používá u plateb, které se neopakují. Pokaždé se zadává samostatně. Trvalý příkaz je na běžném účtu nastaven k určitému datu a provede se automaticky. Hromadný příkaz k úhradě se týká více plateb najednou. Ty mohou však být směřovány k různým příjemcům.
Dále se můžete setkat u některých bank i s expresní neboli prioritní platbou. Takový příkaz je proveden v co nejrychlejším termínu. Je však běžně zpoplatněn dle sazebníku banky.