Průměrná mzda v České republice v letošním roce stoupla na 32 466 Kč. To je zhruba o 10 tisíc korun více než před deseti lety. I přesto ses však mnohé domácnosti necítí bohaté. Průměrná mzda totiž reálně nemá takovou vypovídají hodnotu jako medián, který je samozřejmě o nižší. Poukazuje na to, že jsou v Čechách profese, které vydělávají výrazně méně i více než je průměr.
Jak dobře se opravdu máme?
V prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenali statistici meziroční nárůst průměrné mzda o 7,4 %. Pokud zohledníme inflaci, tak mzdy reálně stouply o 4,6 %. Průměrná mzda se navíc nepřetržitě zvyšuje od roku 2014.
Medián činí u mužů za první čtvrtletí letošního roku 29 936 Kč a u žen 24 982 Kč. Dá se však předpokládat, že růst mezd v příštích letech zpomalí, protože kapacity firem i státu dále zvyšovat mzdy a platy jsou omezené.
Administrativa láká pracovníky, platy jsou však nízké
Administrativa je dnes nejrozšířenější pracovní odvětví. Platy v administrativě tak nejsou nijak závratně vysoké. Průměrný pracovník si zde přijde na 26 480 Kč. Na druhou stranu tento obor nevyžaduje žádné specializované znalosti, proto je i finanční ohodnocení takto nízké.
Doprava a logistika stále na vzestupu
Doprava se spolu s logistikou řadí mezi zajímavá a perspektivní odvětví. Průměrná mzda zde činí 28 392 Kč. Mezi profesemi jsou však značné rozdíly. Například jako pilot si přijdete až na 98 589 Kč měsíčně. Mnohé profese jsou naopak značně podhodnocení.
Farmaceutický průmysl pro odborníky
O práci pro farmaceutické firmy je dnes velký zájem, protože je zde i odpovídající finanční ohodnocení. Jestli si naleznete zaměstnání v tomto oboru a budete pracovat pro firmu, která se zaměřuje na výrobu léčiv a podobného sortimentu, vyděláte si v průměru až 39 713 Kč.
A co učitelé?
Právě učitelé se ze skupiny státních zaměstnanců ozývají nejvíce. Jejich průměrná mzda nyní činí kolem 36 224 Kč. Jsou zde však opět rozdíly. Záleží, jestli učíte na základní škole, na středních škole nebo jestli pracujete jako školník.
Bankovnictví nabízí zajímavou práci v soukromém sektoru
I pokud se rozhodnete pracovat jako bankéř, přijdete si na slušné peníze. V bankovnictví aktuálně činí průměrná mzda až 40 487 Kč. Opět je rozdíl, zda pracujete jako soukromý bankéř, klientský pracovník na přepážce nebo jako finanční analytik. Pozic je zde celá řada. Stejně jako pracovních poměrů, které můžete uzavřít. Mnozí bankovní poradci pracují třeba i na živnostenský list.
Informační technologie dlouhodobě hrají prim
IT stále významně převyšuje všechny konkurenční sektory. Průměrná mzda se v tomto odvětví pohybuje kolem 48 637 Kč a můžete si vydělat i výrazně nadprůměrné peníze. Jako programátor nebo web designér sice zůstanete lehce pod průměrem, pokud se však dostanete na pozici softwarového inženýra nebo IT architekta, sáhnete na pěkné peníze.
Cestovní ruch a hotelnictví aktuálně netáhne
Zatímco v zemích, které žijí cestovním ruchem, se jedná o lukrativní odvětví, v Čechách je tomu naopak. Průměrná výplata zde činí pouhých 22 792 Kč. Kuchaři nebo číšníci si na velké peníze opravdu nepřijdou. Tento obor je navíc spjat s vyšší administrativní zátěži ze strany státu a rozhodně neláká tak jako dříve.