Spořící účty jsou stálicí na našem finančním trhu. Ačkoliv úrokové sazby na nich nejsou extra výhodné a sotva tedy pokrývají inflaci, mnoho klientů bank se pro ně stále rozhoduje. Proč tomu tak je? Díky spořícímu účtu snadno oddělíte svou výplatu od naspořených peněz. Hodí se k vytváření úspor pro menší krátkodobé investice a nákupy. Peníze na nich máte po ruce ihned, když si zrovna vzpomenete.
Charakteristiky a výhody spořících účtů
Spořící účty dnes běžně nabízejí peníze ihned k dispozici. Jsou standardně vedené bez poplatků a u mnoha bank k nim získáte i speciální platební kartu. Spořící účet si určitě můžete zřídit ve své bance. Často ho ale můžete mít i v bance jiné bez nutnosti vlastnictví běžného účtu. To je trochu nepraktické, jelikož pokud si chcete měsíčně nějaké peníze odkládat, budete to muset dělat prostřednictvím mezibankovními převodu.
Výhodou spořících účtů je, že alespoň částečně chrání vaše úspory před inflací. Úrokové sazby se ale na většině z nich blíží nule. Umožní vám vytvoření finanční rezervy, kterou by měl mít každý alespoň na dva až tři měsíce, kdyby byl ohrožen nějakou mimořádnou událostí (dlouhodobým onemocněním, ztrátou zaměstnání). Na spořících účtech jsou vklady pojištěné stejně jako na běžných účtech – dle zákona do výše až 100 tisíc eur. Jedná se tedy o minimálně rizikový produkt, se kterým se logicky pojí i nízké úročení.
Co hraje roli, pokud porovnáváte spořící účty
Jestliže vybíráte mezi spořícími účty, určitě se zaměřte na komplexní nabídku na trhu (naše doporučení naleznete níže v článku). Při jeho výběru kromě výše úroku zohledněte také RPSN – roční procentuální sazbu nákladů, která vyjádří, jak vysoké poplatky se s účtem pojí. Jestliže ji u nabídky nenaleznete, nahlédněte do sazebníku, kde by měly být veškeré poplatky banky rozepsány.
Také je nutné zvážit, zda budete na tento spořící účet pouze odkládat finanční prostředky, pro které aktuálně nemáte žádné využití, nebo jestli z něj chcete provádět i platební převody a mít tam tedy internetové bankovnictví nebo zda budete dělat nějaké platby kartou z tohoto účtu. Některé spořící účty mají také automatickou funkci přeposílání peněz, kdy se vám určitá částka převede na běžný účet, pokud zde dosáhnete nějaké hranice.
Kromě samotných spořících účtů se vyplatí zhodnotit i další spořící produkty, které se na trhu dnes nabízejí. Jedná se například o stále lukrativní stavební spoření nebo o termínované vklady či vkladní knížky. Každý z těchto produktů má nějaké výhody, pro něž ho klienti banky využívají.
Srovnání spořících účtů 2016
Jaké jsou aktuálně zajímavé nabídky na trhu?
- Asi nejvýhodnější spořící účet představuje Sberbank CZ – nese označení FÉR spoření PLUS a patří k němu také běžný účet. Na tomto spoření získáte úrok až 1,53 %, je zde nulový počáteční vklad a k účtu využívat platební kartu.
- Velmi podobné úročení nabízí Equa bank na svém Spořícím účtu HIT. Konkrétně se jedná o 1,5 %.
- Stejný úrok nabízí také Spoření Plus od ZUNO BANK.
- Za zmínku stojí také eKonto Flexi od Raiffeisenbank a.s., kde je úrok až 1,3 % ročně.
Pokud to vezmeme z druhého konce, tak minimální úroky na svých spořících účtech nabízí Citibank, Komerční bank nebo třeba mBank. Ideální samozřejmě je si vybraný účet nejprve osahat a podívat se do jeho podmínek, jak z něj vytěžit maximum. Výhodný úrok je totiž leckdy vázán pravidelným vkladem a dalšími nepříjemnými povinnostmi nebo podmínkami.