Část svých peněz byste si měli spořit a vytvářet tak finanční rezervu na další měsíce, pokud byste se ocitli v mimořádné a neočekávané situaci. Říká se, že by vaše rezerva měla být alespoň ve výši dvou až třech měsíčních výplat, abyste v pohodě vydrželi, dokud si neseženete jinou práci. Tato rezerva by měla pokrýt nejen dobu pracovní výpovědi, ale třeba i dlouhodobou nemoc. Je proto vhodné najít si výhodné spoření, prostřednictvím kterého peníze uložíte.
Výhodné spoření na účtu? Spíše nikoliv
Bohužel nabídky bank dnes nejsou příliš velkorysé. To znamená, že roční úrokové sazby na nejvýhodnějších spořících účtech se pohybují lehce nad 1 %. Taková sazba vám peníze sotva ochrání před inflací. Ostatně se sami podívejte do našeho srovnání spořících účtů pro rok 2016. To samotné vypovídá o tom, že spořící účty dnes nepředstavují žádnou velkou výhru a rozhodně se nedají považovat za extra výhodné spoření.
Jestliže si však chcete vytvářet okamžitou rezervu, která vám bude k dispozici ihned, když peníze budete potřebovat, ta máte se spořícím účtem vyhráno. Mnohé z nich navíc lze přímo propojit s vlastním internetovým bankovnictvím nebo si k nim pořídit i platební kartu. Nedosáhnete zde žádného velkého zhodnocení, své zdroje však přehledně rozdělíte.
Termínované vklady a vkladní knížky pro toho, kdo si rád počká
Pokud jste v opačné situaci a nepředpokládáte tedy, že byste naspořené peníze potřebovali v nejbližších dnech, tak si můžete založit termínovaný vklad nebo vkladní knížku. Zmíněné termínované vklady přinášejí o něco lepší zhodnocení. Vkladní knížky jsou samotnou kapitolou. Hodí se především pro starší lidi a pro ty, co chtějí jistotu, že své peníze dostanou v případě jakýchkoliv problémů s bankou, nazpět. Tyto vklady jsou totiž 100% pojištěné státem.
Stavební spoření se vyplatí nejen tehdy, když plánujete stavět
Úvěry ze stavebního spoření jsou zajímavou alternativou k hypotečním úvěrům, jelikož u stavební spořitelny máte téměř jistotu, že běžný, případně alespoň překlenovací, úvěr získáte. Můžete si zde uložit peníze na stavbu domu, na jeho rekonstrukci nebo vnitřní vybavení. Když úvěr po uplynutí doby spoření potřebovat nebudete (cca za 5 až 6 let optimálně), tak peníze můžete vybrat, použít na cokoliv a o státní příspěvek nepřijdete. Lepšího zhodnocení na aktuálním trhu dosáhnete jenom těžko.
Investice do půjček
Vlastně ano, je zde způsob, který může působit jako výhodnější a zajímavější. Také je ale samozřejmě rizikovější. Jedná se o sektor půjček, kdy můžete vy sami nebo přes nějakého zprostředkovatele (například přes Zonky) půjčovat peníze dalších lidem – žadatelům. Z nich se pak stanou vaši potenciální dlužníci.
Nemusíte však poskytovat úvěr v celé výši, ale půjčíte třeba jenom pár stovek až tisíc korun. Záleží na tom, kolik jste schopni měsíčně odložit stranou. Zhodnocení se dočkáte za několik měsíců či let. Jelikož se úvěry v běžné praxi poskytují s úrokem od 6 do 20 %, tak může být získaná odměna opravdu pěkná. Pamatujte ale na to, že čím víc peněz dostanete, tím rizikovější pro vás tato investice bude. Spíše než jako spoření pro děti či mladistvé se dá o tomto segmentu uvažovat jako o výhodném spoření pro dospělé.