Abyste mohli požádat o hypoteční úvěr, musíte mít dostatečné příjmy. Banky nenechávají zvážení finanční situace na svých klientech, ale samy mají pravidla, kterými se řídí. V aktuálním článku si můžete přečíst, jak se dívají na vaše konkrétní příjmy.
Dle porovnání vašich příjmů a výdajů banka stanoví konkrétní nabídku na hypoteční úvěr. Zahrne do ní jak adekvátní úrokovou sazbu, tak i výši hypotečního úvěru. V neposlední řadě se vaše příjmy přímo podílí na vaší bonitě. Při žádosti o úvěr jsou tedy nesmírně důležité a každá banka na ně může nahlížet jinak. Proto pokud s žádostí o hypotéku neuspějete u jedné banky, určitě doporučujeme zkusit štěstí jinde.
Příjem ze zaměstnání je dlouhodobě preferovaný
Jestliže máte stálý příjem ze zaměstnání a tedy pracovní smlouvu na dobu neurčitou, je pro vás doložení všech příjmů ze zaměstnání tou nejlepší cestou pro získání výhodného hypotečního úvěru. Banka od vás bude chtít pravděpodobně předložit potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmu za poslední čtvrtletí (které by nemělo být starší než dva měsíce).
Někdo má smlouvu na dobu určitou, v takovém případě banky většinou požadují pracovní smlouvu uzavřenou alespoň na jeden rok s tím, že následně musíte předložit smlouvu novou.
OSVČ jsou dlouhodobě v horší pozici
Banky, co se týká poskytování hypoték, dlouhodobě nejsou příliš nakloněny osobám samostatně výdělečně činným. Obecně posuzují příjmy dvěma způsoby – dle čistého příjmu, kdy výdaje jsou brány podle daňového přiznání, nebo dle obratu a ten často vychází výhodněji.
Většina OSVČ se snaží v daňovém přiznání své příjmy minimalizovat, a to kvůli odvodu co nejnižších daní. Bohužel u mnoha bank je pak vykazovaný nízký zisk velkým problémem. Proto pokud podnikáte, doporučujeme vám zajít spíše do banky, která bude koukat na váš obrat, nikoliv na čistý příjem. Druhou možností je několik let odvádět vyšší daně a díky tomu mít šanci získat lepší hypoteční úvěr.
Sociální dávky a příjmy z dohod
Většina bank při žádosti o hypotéku uznává například rodičovský příspěvek. Banky nemají problém ani s dohodou o pracovní činnosti. Bohužel většinou neuznávají příjmy plynoucí z dohod o provedení práce, peněžitou pomoc v mateřství, částeční invalidní důchod atd.
Pokud nemáte stálý měsíční příjem a jste závislí na dávkách ze státního rozpočtu, obecně si žádost o hypotéku dobře promyslete. Určitě si udělejte mezi bankami průzkum, abyste zjistili, kde sáhnete na nejvýhodnější podmínky.