Snad každý dospělý člověk má dnes bankovní účet. I když by ho nechtěl, tak se bez něj v dnešní moderní době už neobejde. Zaměstnavatel vám pošle výplatu bezhotovostně na účet, získáte na něj úvěr či půjčku, hradíte z něj nákupy potravin, zálohy na energie a další nezbytné výdaje svého rodinného rozpočtu. Založení bankovního účtu je už samozřejmostí. Manipulace s penězi na běžném účtě je navíc mnohem jednodušší než s hotovostí.
Jak si založit osobní bankovní účet
Ještě před založením běžného účtu zhodnoťte, jaký typ účtu potřebujete. Banky dnes nabízejí celou škálu účtů a v jejich sortimentu je leckdy náročné se zorientovat. Obvykle se nesetkáte pouze s jedním běžným účtem. Některé banky poskytují běžných účtů více a k nim různé služby. Čím náročnější služby budete využívat, tím vyšší bude poplatek za vedení účtu. Ten rozhodně není samozřejmostí, některé banky nabízejí i běžný účet zcela zdarma.
Na účet je zpravidla možné ukládat hotovost a vybírat ji z něj, provádět pravidelné platby a přijímat peníze. Dále k účtu získáte platební kartu (dnes již většinou bezkontaktní), kterou můžete využít k platbám na terminálech.
Běžné, podnikatelské i spořící účty
Kromě běžných účtů jsou zde také účty podnikatelské, vhodné pro podnikající subjekty. Dále jsou zajímavou volbou spořící účty, které jsou určeny k odložení momentálně nepotřebných finančních prostředků a k vytváření finanční rezervy. Obvykle nabízejí o něco zajímavější úročení než účty běžné.
Při založení účtu je naprosto stěžejní výběr banky. Na internetu najdete srovnání běžných účtů, jejich poplatků a charakteristik. Tak si snadno vyberete ten, co vám bude vyhovovat. Pokud si sjednáte účet, který není dle vašich představ, nedělejte si z toho těžkou hlavu, můžete ho totiž snadno zrušit a založit si ho jinde. Také můžete mít i více účtů zároveň.
Co budete potřebovat k založení bankovního účtu
Banky běžně požadují dva doklady totožnosti, z nichž by jedním z nich měl být váš občanský průkaz. Druhý může být například řidičský průkaz nebo cestovní pas. Dále může banka požadovat studentské potvrzení (jestliže studujete a chcete si zařídit studentský účet) nebo výpis z živnostenského nebo obchodního rejstříku (v případě podnikatelského účtu). Někdy může být požadován také tzv. kontaktní doklad – například účet za energie, kde je uvedena vaše adresa, aby si banka byla jista vaším bydlištěm.
Založení bankovního účtu je dnes hračka a pohodlně vše zařídíte za jedno odpoledne. Jelikož v Čechách působí celá řada bank, které vám účet založí a povedou zcela zdarma, tak můžete ročně ušetřit i více než 1 000 Kč. Ty byste jinak vydali za zbytečné poplatky.